GAZDIT KERESŐ CICÁK - Veszprém és környéke

Egy csöppnyi helyen felnőni, vagy csöppnyi helyet megszokni nem a legjobb dolgok közé tartozik. A macska habár nagy önállósággal rendelkező csodalény, szüksége van egy szerető gazdira, aki gondoskodik róla. Facebook: Bársonytalp Veszprém

kolbaszka.jpgEbben az időszakban sok cica csavarog el otthonról. A gazdik kétségbeesetten keresik őket. Tudni kell, hogy jelen pillanatban ivarzási időszak van. Az ivaros kandúrok bizony elcsavarognak – sok esetben sajnos haza sem térnek – verekednek, amelynek következtében legtöbbször gyógyíthatatlan, ámde láthatatlan vírusos betegséggel térnek haza. A betegségek persze nem azonnal okoznak bajt. A nőstények pedig hamarosan kicsikkel gyarapodnak, akik sajnos legtöbb esetben az utcán végzik. Kérünk szépen minden felelős gazdát, hogy ivartalaníttassa cicáját, így elkerülhetők a betegségek (FeLV – macskaleukózis, FIV – macska aids), a cica elcsavargása, s elkerülhető a nem kívánt szaporulat is.

 

A kandúrok ivartalanításáról

Az ivartalanítás előnyei:

Az ivartalanítással megelőzhetők a különböző rossz szokások, különös tekintettel a vizeletspriccelésre. A kandúrok rendkívül bűzös vizeletükkel a területüket jelölik meg, ez lakásban elviselhetetlen, de kertes házban is sok gondot okoz, nemcsak a tulajdonosnak, hanem a szomszédoknak is.

Megelőzhető a nem kívánt szaporulat, ezáltal csökken a kóbor macskák száma.

Megelőzhetők a herék daganatos elváltozásai.

Megszűnik a folyamatos kóborlás, napokig, hetekig tartó eltűnés és az ehhez kapocsoldó kellemetlenségek. A nőstényeket kajtató kandúrok egyre messzebb kóborolnak el otthonuktól, ez számos veszéllyel jár, elég, ha csak arra gondolunk, hogy az utakon elütött macskák jó része nem ivartalanított kandúr.

Az ivartalanított kandúr kisebb területet jár be, kevésbé agresszív, ezáltal csökken a verekedések száma. Ennek számos előnye van, mivel így megelőzhetők különböző folyamatosan kiújuló sérülések, tályogok. A kevesebb verekedés következményeként jelentősen csökken számos, halálos betegséggel való fertőződés kockázata is, pl. macska leucosis, FIV („macska AIDS”).

Az ivartalanítással kapcsolatos leggyakoribb tévhitek:

A kandúroknak nincs szükségük arra, hogy életükben legalább egyszer vagy rendszeresen párosodjanak, mivel a szexuális viselkedés esetükben csak fajfenntartó célzatú.

A tervezett fedeztetésektől eltekintve a párzás és ahhoz kapcsolódó viselkedésformák a kandúrok számára lényegesen több hátránnyal jár, mint előnnyel (elkóborlás és következményei, szomszédok által történő esetleges bántalmazás, tályogok folyamatos kialakulása, különböző fertőző betegségek).

Az ivartalanítás a macska személyiségét, kedélyállapotát, játékosságát, intelligenciáját nem befolyásolja negatív irányban, általánosságban elmondható, hogy a műtéten átesett kandúrok a tulajdonoshoz sokkal ragaszkodóbbak, barátságosabbak lesznek.

A fiatalkori ivartalanításnak nincs negatív hatása a macska fejlődésére.

 A műtét menete:

A kandúrok ivartalanítása gyakorlatilag bármely életkorban elvégezhető, de a különböző rossz szokások kialakulásának megelőzése végett mi a fiatalkori, 5-6 hónapos kor környékén történő műtétet javasoljuk.

A beavatkozás altatásban történik, melynek során műtéti körülmények között eltávolítjuk a heréket. Varratszedésre nincs szükség.

 Az ivartalanított macskák táplálására célszerű odafigyelni, mivel a műtétet követően megnőhet a táplálékfelvételük és ezáltal könnyen elhízhatnak.

 

 A nőstény macskák ivartalanításáról

A nem tenyésztésre szánt, kedvencként tartott macskák ivartalanítása ma már Magyarországon is a felelős állattartás részét képezi. Állategészségügyi és állatvédelmi szempontból (nem kívánt szaporult megelőzése és ezáltal a kóbor macskák számának csökkentése!!!) egyaránt számos megalapozott érv hozható fel a beavatkozás mellett.

 Az ivartalanítás előnyei:

Az ivartalanítással megelőzhető a nem kívánt szaporulat és ezáltal csökkenthető a kóbor állatok száma. A kiscicáknak nagyon nehéz megfelelő, lelkiismeretes gazdát találni és ez a feladat minden esetben az anyamacska gazdájára marad. Ha az első almot sikerül is elhelyezni az ismerősöknél, barátoknál, a fél év múlva esedékes újabb jövevényeket már a legtöbbször csak az interneten vagy a piacon lehet elpasszolni, szerencsésebb esetben egy ismerős ismerősénél.

A műtét elvégzésével megszűnnek az ivarzással járó kellemetlenségek. Ivarzáskor a nőstény macska viselkedése megváltozik, hempereg, dobálja magát, dörgölődzik, és elviselhetetlen hangon nyávog, őrületbe kergetve ezzel a családot. Különösen a lakásban tartott macska viselkedése nagyon zavaró, ráadásul ebben az esetben az ivarzás 2-3 hetente ismétlődik.

Az ivartalanított macska nem szökik el (az ivarzás idején a néhány napos eltűnések megszokottak) és nem vonzza a házhoz a környék kandúrjait.

A kandúrok megjelenése több okból is kellemetlen: állandó éjszakai verekedéseikkel megzavarják a környék nyugalmát, valamint bűzös vizeletükkel megjelölik a kertet, teraszt, bejárati ajtót stb.

Az ivartalanított nőstény kevesebbet érintkezik idegen állatokkal, emiatt csökken a különböző sérülések és fertőzések veszélye.

Megelőzhetők a petefészkek cisztás és daganatos elváltozásai.

A megfelelő időben elvégzett ivartalanítással számottevően csökken az emlődaganatok kialakulásnak esélye.

Nem alakul ki az akár életveszélyes állapothoz is vezethető méhgyulladás. Sok esetben ilyenkor a megoldást a méh és a petefészkek műtéti eltávolítása jelenti, csak ebben az esetben az operáció bonyolultabb, nagyobb kockázatot jelent az állatra és költségesebb is.

 

Megelőzhetők a különböző hormonális beavatkozások (hormonális fogamzásgátlás), amelyek nagyon károsak, mivel méhgyulladáshoz vezethetnek!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Az ivartalanítással kapcsolatos leggyakoribb tévhitek:

Tévhit, hogy a macskáknak legalább egyszer elleniük kell. Az, hogy a cicáknak meg kell élniük az anyaság érzését, túlhaladott és minden tudományos alapot nélkülöző állítás.

Tévhit, hogy a macskáknak az egészséges fejlődésükhöz legalább egyszer ivarzaniuk kell. Sőt, minél korábban történik az ivartalanítás, annál inkább csökken az emlődaganatok kialakulásának esélye.

 Az ivartalanítás a macska személyiségét, kedélyállapotát, játékosságát, intelligenciáját nem befolyásolja negatív irányban.

A fiatalkori ivartalanításnak nincs negatív hatása a macska fejlődésére.

A műtét menete:

Bár a macskák ivartalanítása idősebb korban, sőt akár vemhesen is biztonságosan elvégezhető, mi az első ivarzás előtti, 5-6 hónapos kor környékén történő műtétet javasoljuk, mivel így minimálisra csökkenthető az emlődaganatok kialakulásának esélye és biztosan megelőzhető a méhgyulladás, valamint a nem kívánt szaporulat is.

A beavatkozás altatásban történik, melynek során egy hasfali seben keresztül műtéti körülmények között eltávolítjuk a petefészkeket. A sebet három rétegben zárjuk, a nem felszívódó bőrvarratok eltávolítására pedig a műtétet követő 10. napon kerül sor.

Tévhit, hogy a műtét a petevezető lekötésével történik, az ilyen beavatkozás szigorúan tilos, mivel ebben az esetben a petefészkek elcisztásodnak, ez pedig folyamatos ivarzáshoz, hormonális zavarokhoz és gennyes méhgyulladáshoz vezet.

 Az ivartalanított macskák táplálására célszerű odafigyelni, mivel a műtétet követően megnőhet a táplálékfelvételük és ezáltal könnyen elhízhatnak.

(forrás: DUO-VET Állatorvosi Rendelő, Budapest)

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 7
Heti: 38
Havi: 300
Össz.: 133 836

Látogatottság növelés
Oldal: Az ivartalanítás fontossága
GAZDIT KERESŐ CICÁK - Veszprém és környéke - © 2008 - 2024 - barsonytalp.hupont.hu

A HuPont.hu honlap ingyen regisztrálható, és sosem kell érte fizetni: Honlap Ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »