GAZDIT KERESŐ CICÁK - Veszprém és környéke

Egy csöppnyi helyen felnőni, vagy csöppnyi helyet megszokni nem a legjobb dolgok közé tartozik. A macska habár nagy önállósággal rendelkező csodalény, szüksége van egy szerető gazdira, aki gondoskodik róla. Facebook: Bársonytalp Veszprém

Elég „alávaló egyén” vagyok, ha a cicáimmal kapcsolatban valamilyen probléma merül fel, mivel azonnal utánanézek, utána olvasok, s ennek tudatában állok neki „vallatni” az állatorvosomat. Természetesen nagyon szerencsésnek mondhatom magam, mert orvosom nem csak megbízható, de végtelenül kedves, mindemellett szabad utat enged a kérdéseimnek, s türelemmel válaszol rájuk.  Személy szerint fontosnak tartom, hogy informálódjak, hiszen bizonyos tudás vagy nem tudás birtokában lehet, hogy pont a legmegfelelőbben kérdezek, vagy netán olyan dolgok jutnak eszembe a cicával kapcsolatosan, amik mellett elnéztem volna az információk hiányában.  Mindig jó, ha van egy kis plusz tudásunk, egyre vigyázzunk, ne legyünk tudálékosak, hiszen mi a másik oldalon állunk.

Tartsuk észben: a világháló információi félreértelmezhetőek és nem helyettesítik az orvosunkkal való konzultációt!

 

 

Sajnos jóval magasabb dózisban adják az orvosságot kedvencüknek a tulajdonosok, így az egyébként nem mérgező szer is toxikussá válik. Pár példán keresztül szeretnénk bemutatni a mérgező gyógyszereket, általuk okozott tüneteket és hatásukat az állati szervezetre.

A fájdalom-és lázcsillapítók közül a legveszélyesebb hatóanyagok a paracetamol, ibuprofen, acetilszalicilsav, naproxen, stb. A paracetamol (pl. Rubophen) tartalmú készítmények az emberben, a májban különböző enzimatikus utakon alakulnak át. Macskában ezek az utak csökkent kapacitásúak, így viszonylag csekély mennyiségű készítmény felvétele is súlyos májkárosodást, vörös-vérsejtszétesést okozhat. A mérgezés hamar, már 1-2 óra elteltével is szembetűnő, étvágytalanság, nyálzás, hányás tapasztalható, majd később vérvizelés is (barna vizelet). Fél, egy nappal később már súlyosak a tünetek, az elhullás 2 napon belül bekövetkezhet. Kutyáknál levertség, hasmenés és hányás, sárgaság, vérvizelés tapasztalható, majd 2-5 napon belül elpusztulhat. Ha időben észrevesszük, hogy kedvencünk gyógyszert evett, minél hamarabb (néhány óra) hánytatással, illetve aktív szén beadásával, megelőzhetjük a nagyobb mértékű felszívódást. A további kezelés az állatorvos feladata.

Az Aspirin hatóanyaga kutyákra és macskákra egyaránt mérgező!

 

Az acetilszalicilsav (aspirin) is mérgező macskákra és kutyákra egyaránt, a tünetek is hasonlóak. Kezdetben hányás, bágyadtság jelentkezik, majd később vércsíkok mutatkoznak a hányadékban. Ennek oka nem más, minthogy a vegyület erősen izgatja a gyomornyálkahártyát, és fekély, perforáció képzését okozhatja. Előrehaladott állapotban az állat idegrendszeri tüneteket produkál, állapota menthetetlenné válik Mivel a hatóanyagnak nincsen ellenszere, és a kezelés tüneti, ha nem viszik az állatot időben orvoshoz, akkor bekövetkezhet a legrosszabb. Hánytatással itt is meg lehet akadályozni a gyomorban lévő gyógyszer felszívódását, mert a vegyület csak lassan szívódik fel, ezért a bevételt követően 8-12 órával sem késő a beavatkozást elvégezni.

A naproxen és ibuprofen (pl. Ibuprofen drazsé, Cataflam) hatóanyagú készítmények gyomor és vesekárosodást okozhatnak. A legjellemzőbb tünetek: a hányás, véres bélsárürítés, és a vese károsodására utaló jel: sokat iszik, sokat pisil kedvencük. A gyomorban fekélyképződés, vérzés és perforáció alakulhat ki. Ez elsősorban a kutyáknál jelentkezik, macskáknál a nehezített légzés a vezető tünet. Gyógykezelésként ebben az esetben is a hánytatás, aktív szén és sós-hashajtók adása a megfelelő, de ezeket is jobb, ha szakemberre bízza a tulajdonos.

Fogamzásgátló gyógyszerek

Manapság nagy divat emberi fogamzásgátlókat adni kutyáknak és macskáknak, mondván, hogy ez olcsóbb, mint az ivartalanítás. Átmenetileg működik a módszer, de hamarosan megjelennek a mellékhatások. Az esetek 80%-ban 1-2 éven belül szövődményekre lehet számítani, és az állat menthetetlen lesz. Fiatal korban (2-3 évesen) a beszedett fogamzásgátlóktól emlődaganat vagy éppen gennyes méhgyulladás alakulhat ki. Az emlődaganat a tüdőben képez áttétet, és hosszabb-rövidebb ideig tartó szenvedés után az állat elpusztul. A méhgyulladás is életveszélyes állapot, ha nem kezeli időben orvos. Sok más tünetet és daganatos elváltozást okozhatnak ezek a szerek, ezért mindenféleképpen kerülendő használatuk. Természetesen vannak erre a célra kifejlesztett állatorvosi készítmények, amelyek sokkal kevesebb mellékhatással bírnak, arra az esetre, ha mégsem az ivartalanítást választják.

Mérgező élelmiszerek

 

Hihetetlennek hangozhat, de csokoládéval, kávéval vagy éppen kólával is lehet állatot mérgezni. Ezekben megtalálható anyagok a teobromin, koffein, vagy a teában található teofillin. Az utóbbi két vegyületet mind az állatorvoslásban, mind a humán gyógyászatban használják gyógyszerként, csak éppen nem mindegy a dózis! Nagy mennyiségű csokoládé etetésével, vagy kávé itatásával akarva-akaratlanul mérgezést tudnak okozni a gazdik. A keserű csokoládé több teobromint tartalmaz, mint a tejcsokoládé, ezért abból már kevés is gondokat okozhat. Tünetként izgatottságot, hányást, izomremegést, görcsöket lehet megfigyelni, és végül merevgörcs jelentkezik.

A kezelés során nyugtatókat, aktív szenet, illetve hánytatókat alkalmaznak az orvosok, de az erős idegrendszeri tünetek jelentkezése esetén a felépülés kétes.

Egyéb veszélyes anyagok

A házi patikákban levő gyógyszereken kívül veszélyes vegyszerek is vannak otthonainkban és a ház körül, amelyek úgyszintén mérgezőek lehetnek társállataink számára (pl.: fagyálló, hypo), ezért a tulajdonosok felelőssége, hogy biztonságosan elzárják azokat. Baj esetén mindenképpen kötelességünk, hogy azonnal állatorvoshoz vigyük kedvencünket.

Más: A lakótelepeken, házak  környékén élő cicákkal kapcsolatos legelső tennivaló az IVARTALANÍTÁS.

Felvázolom miért:

-          Az ivartalanítással megelőzhető a szükségtelen szaporulat.

-          Egy ivartalanított kolóniában élő cica-csoport nem enged magához több fajtársat egy bizonyos létszám után.

-          Az ivartalanítással elkerülhető a kevésbé egészséges, immunitásában gyengébb egyedek további szaporodása. 

o   Ezért nagyon fontos még például: ha egy gyengébb, betegebb ivaros állatot megmentünk, a legszükségesebb, hogy felerősítése után ivartalanítva legyen, mindez által  további szaporulatokkal nem növeli a gyengébb génállományú állatok létszámát.

-          Az ivartalanított macskák – leginkább a hímek – mivel területszerzési és párzási rítusaik megszűnnek, a többi egyeddel kevésbé kerülnek kapcsolatba (verekedés, karmolás, harapás, nyál) így kisebb az esély a fertőző és egyben halálos vírusok átvételére.

Ezek a vírusok az alábbiak: FIP, FIV, FeLV. Egyik sem gyógyítható. (Egy utcáról szedett, FeLV pozitív cicát két hete engedtem el L ) Az utcán lévő állatok minimum 50%-a vírushordozó, immunrendszerük erőssége határozza meg a vírus kiteljesedését, vagy netán extraminimális esetben annak legyőzését.

 

-          Bárki az utcáról cipővel behozhatja ezeket a végzetes vírusokat. Persze a” gyógyíthatóakat” is, mint pld. a macskanátha, panleukopenia.  (A mi macskáink nincsenek oltva a hármas vírus ellen, de aktívan fertőtlenítem a bejáratot és a cipőket és természetesen nincs mászkálás a lakásban utcai cipővel. Mindenki egyénileg döntheti el, akarja-e oltani a cicáit. A benti cicáknál – ha körültekintőek vagyunk, kevésbé fontos a FIP,FIV, FeLV oltás, viszont tanácsos a kombinált oltás. ) Most talán keresztre feszítenek, de ez a három vírusos megbetegedés leginkább verekedések, karmolások útján terjed, kisebb az esély a cipőbehozatallal való terjesztésnek, főleg akkor ha vigyázunk! Kinti cicáknál viszont a vakcinázás SZÜKSÉGES!

 

o   FONTOS: bármilyen új cicát szállásolunk el a lakásban (legfőképp utcai cicát), amíg nem bizonyosodtunk meg annak negativitásáról, nem tanácsos összeereszteni az oltatlan cicákkal. Rövid időre az oltás ugyan védettséget ad, de minél többet érintkeznek, annál nagyobb a kockázat a vírus átvételére. A vírus, az vírus. Az elkülönítés viszont segít. Az egyik oltás viszont – ami végül is nem oltás, mert az orron keresztül adják be –  HIÁBAVALÓ ÉS NEM HATÁSOS: ez a FIP elleni vakcina. A FIP (hashártyagyulladás) a leggyorsabb lefolyású halálos betegség. (Lassabb lefolyású és éveket adhat erős immunrendszerű cicának viszont a FIV és a FeLV, megfelelő roborálással normális életet élhet a cica.)

 

És végül de nem utolsó sorban: SOHA NE ADJ FOGAMZÁSGÁTLÓT MACSKÁNAK. A LEGNAGYOBB SZÁZALÉKBAN GENNYES MÉHGYULLADÁST OKOZ! SZERENCSE, HA EZ EDDIG MÉG NEM TÖRTÉNT MEG! Olyan mintha a cica vemhes lenne, észrevehetetlen és ezáltal halálos! Sajnos már láttam labda nagyságú hassal cicát akiből a vér folyt – az utolsó napján sikerült megmenteni az életét! A fogamzásgátló okozta. Itt kanyarodok vissza az IVARTALANÍTÁS fontosságára. Egyszer kell megtenni, akár nőstény, akár hím. Ma már a nőstény cicánál is elég csak 2 napot vigyázni rá, olyan pici a vágás; hiszen csak a petefészket veszik ki egy speckó kampóval; hormonháztartása így nem borul fel. Elkerülhető tehát a nem kívánt szaporulat, túlszaporulat, genetikai mutációk és persze a halálos méhgyulladás!

 


A hormonális fogamzásgátlásról: Ami legelőször az eszembe jut: SOHA!!!! Méhgyulladáshoz vezethet; ami tényszerűen annyit jelent, hogy az esetek legnagyobb százalékában méhgyulladás a vége! Láttam már cicát, akinek az utolsó pillanatban pakolták ki a méhét; akkora hasa volt, mint a vemhesség utolsó szakaszában. Begyulladtak az emlői, feszült a hasa és vérzett…. nagy fájdalmai voltak! Ő a szerencsének és a gyors orvosi beavatkozásnak köszöneti az életét! Nem értem, miért is van ilyen gyógyszer fogalomban, mikor oly irdatlan nagy százalékban okoz méhgyulladást?

 

Étel: Fontos, hogy kifejezetten macskák számára készült tápot kapjon kedvencünk. Lehetőleg ne a legegyszerűbbet, legolcsóbbat válasszuk, hiszen vitaminokat, ásványi anyagokat stb.  megfelelő mennyiségben kell, hogy tartalmazzanak a tápok.  Vélhetően a hihetetlenül olcsó termékek ezt a fontos "kritériumot" nem érik el, rosszabb esetben mesterséges színezékkel is párosítják. Nem azt mondom, hogy aranyárban mért ennivalót adjunk kedvencünknek, de tudatosak, és körültekintőek legyünk ezzel kapcsolatban. Szárazat, vagy nedveset? A száraz táp sokkal több tápanyagot tartalmaz, mint a nedves. Emellett a száraz táp mellé cicánk issza a vizet, ami a veseműködésének tesz jót. (főleg ivartalanított fiú cicáknál fontos, a húgykövesség miatt) A nedves tápban kevés a tápanyag, ráadásul tartósítószerektől hemzseg. Saját macskáim - szívük szerint - éjjel-nappal nedves tápot ennének, viszont gonosz gazdiként csak száraz tápot kapnak tőlem. Az oka a következő: egyszer kipróbáltam két hetes időintervallumban, hogy reggel és este a száraz táp mellé adtam nekik egy kevés konzervet. Két nap elteltével az összes cicámnak ment a hasa. Két hét után nagy szenvedések (nem én, a cicáim voltak teljesen oda) árán abbahagytam a konzervtápot. Három nap után a székletük teljesen normális volt. Pár általam használt tápot ajánlanék, minden reklám nélkül: Royal Canin: Oral Sensitive, Pure Feline;  Hill's: Oral care (az "Oral" megnevezésű tápok kitűnők a fogkövességre); Cat Chow: Sensitive, Urinary, Sterilized.  Eddig egyetlen macskám sem ette meg az agyon reklámozott eledeleket; az okát csak sejtem.

 

A cicára még az embernél is ártalmasabbak a túlságosan fűszeres, sós ételek (pl. téliszalámi, gépsonka, parizer, májkonzerv, stb.), ilyeneket ne vegyünk és ne készítsünk neki. A cica ételét nagyon GYENGÉN SÓZZUK, de lehetőleg csak tengeri sóval.

HŰTŐSZEKRÉNYBŐL FRISSEN KIVETT ÉTELT, ITALT NE ADJUNK a cicának, mindig várjuk meg, amíg legalább szobahőmérsékletre (vagy inkább mancshőmérsékletre) felmelegszenek.

SOHA NE ADJUNK A CICÁNAK NYERS SERTÉSHÚST, mert a sertés fertőzött lehet a macskánál elhullást okozó Aujeszky-féle vírussal. A hentestől vett bármilyen nyers húst jól mossuk le forró vízzel. Előfordulhat, hogy a hentes egymás után ugyanazzal a késsel és tőkén sertés- és egyéb húst vág, így a marhahús is szennyeződhet vírussal a hentesnél.

CSONTOS ÉTELT, legfőképp SZILÁNKOSAN TÖRŐ CSIRKECSONTOT NE ADJUNK A CICÁNAK, mert ezek már nagyon sok cica halálát okozták.

HALAT vagy még inkább MÁJAT csak nagyon MÓDJÁVAL ADJUNK a cicának.

Csak NAGYON RITKÁN ADJUNK a cicának MAGNÉZIUMBAN GAZDAG ÉTELEKET, PL. SAJTOT vagy a legtöbb száraz cicaeledelt (kivéve pl. a Hill's vagy a Royal Canin), mert azok a húgykövek képződését segítik.

ANTIBIOTIKUMOKAT CSAK VÉGSZÜKSÉGBEN engedjünk a cicának adni, mivel azok az állatoknál is tönkreteszik a bélflórát, aminek következtében fontos tápanyagok, vitaminok nem vagy csak nagyon gyengén tudnak felszívódni, ill. képződni a cica szervezetében — ha mégsem tudjuk elkerülni valamilyen antibiotikum adását, akkor kísérőként etessünk a cicával egy kis élő joghurtot vagy kefirt, az valamennyire ellensúlyozza a káros hatásokat.

Vigyázzunk arra, hogy az étkezések között ne legyenek a tányérok a cica útjában, mert futkározás, játék közben könnyen felborítja azokat. (Ez így van, én már tapasztaltam, tudnak borítani  – K.A.)

Vigyázzunk, az eledelt és az almot soha ne tegyük egymáshoz túl közel, mert az nemcsak a cica étvágyát rontaná, de nem is higiénikus.

A tányérokat célszerű visszahajló peremű tálcákra tenni, mivel a cicák könnyen letúrják a tányérokról az ételt, amit tálca nélkül nehezebb tisztítani, ráadásul pl. a hangyákat is odacsalhatja (a visszahajló, alulról nézve homorú peremen a hangyák nem tudnak a tálcára felmászni).

FELBONTOTT KONZERVDOBOZBAN SOHA NE HAGYJUNK ÉTELT, mert a levegő hatására káros vegyi folyamatok indulnak el a fém doboz oldalfala és az étel között, melyek következtében elszaporodnak a mérgező anyagok az ételben — ha a cica nem tudja egyszerre megenni a doboz tartalmát, akkor a maradékot egy másik tányérkában, fóliával letakarva tegyük el a hűtőszekrénybe.

Ital:

Friss víz! Ez a legfontosabb. Tejet soha! A macska szervezete a tejcukrot nem tudja lebontani! Csak cicák számára kapható macskatejet kapjon - de mivel ez nem a legolcsóbb - ki lehet váltani laktózmentes tejjel (az sem olcsó, de lényegesen többet spórolhatunk így). S ha még tovább akarunk spórolni és van időnk bemenni a gyógyszertárba, s van időnk kutyulni,  megpróbálhatjuk a recept nélkül kapható laktózmentes csecsemőtápszert. Ugyan ezt nem próbáltam, de megélhető ötletlek tűnik. Ezeket a tejes dolgokat viszont ne a víz helyett adjuk, csak mellette,  a vízről soha ne mondjuk le!



FeLV - macskaleukózissal kapcsolatos tapasztalatom: 2011. áprilisában fogadtam be egy leukózis pozitív cicát; mivel már akkor gyanakodtam fertőzésre, azonnal elkülönítettem saját cicáimtól. A vérvétel megerősítette a gyanúmat, mégis az akkor szőrhiányos és nagyon sovány cica szép lassan gyönyörűvé cseperedett. Folyamatosan kapta a  macska bérest és a minőségi tápot. 8 hónapot kapott még az élettől, 8 hónap ajándékot kaptam általa, ezután elment tőlem Sírós Nem tudni az állapota mennyire volt előrehaladott, nem tudni legbelül mi zajlott.... mégis ezek után is  azt tudom tanácsolni, ha a cica "fertőzött" de nincsenek fájdalmai, szép élete lehet a betegségével együtt is. Akkor tapasztalatlanul indultam a leukózis ellen. Ma már tudom, több lehetőség is van, mellyel szintentartható egy leukózisos cica. Ha időben elkezdjük az immunerősítést, hosszú és  boldog életet élhet. 

FIP (fertőző hashártyagyulladás), sajnos "vele" is találkoztam:  Sajnos a leggyalázatosabb vírus. 2012. február 06-án ment el Szemi cicánk, akit pár nap alatt vitt el az a szörnyű kór. Mivel ő folyamatos szemkezelésen esett át, nem figyeltünk a tünetekre, vagyis inkább úgy írom, hogy félreérthető tünetei voltak. Másfél hónappal a halála előtt az aktivitása vészesen csökkent (sajnos olyan szemcseppet kapott, amely ugyanezt a tünetet mutathatta, így annak tudtuk be). Egészséges szemén fehérje kicsapódás jele volt látható, aminek következtében elvégeztettük a FeLV és FIV tesztet, ami negatív lett. A FIP-tesztet azért nem készíttettük, mivel annak eredménye borzasztó kétséges.  Nagyon sovány cica volt, úgy gondoltuk genetikailag ilyen. Halála előtt 2 héttel picit nőtt a pocakja, viszont férget is találtunk nála, így megkezdtük a féreghajtást. Mielőtt elment, 6 nappal már szembetűnő volt a hasának mérete, így ultrahangra vittük. Az orvos az ultrahang alapján FIP-et diagnosztizált. Szörnyű érzés volt, de még reménykedtünk, hátha valami más, kezelhetőbb betegség ütötte fel a fejét. A február 06-i hasűri folyadék levétele egyértelműen bizonyította a FIP-betegséget. (aranysárgás, mézszínű folyadék) Estére már elbújt, sírt; kicsi teste pár nap alatt csont soványra fogyott, hatalmas pocakja fájdalmasan nyomta minden szervét, ez a betegség felélte  teljesen,  így elbúcsúztunk tőle és elengedtük Sírós  Csak fél évet élt, 4 hónapot velünk. Itt is búcsúzom tőled, kics Szemi, szeretünk Téged tündéri kislány!

 

 

 

 

 



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 6
Heti: 33
Havi: 342
Össz.: 133 878

Látogatottság növelés
Oldal: Tapasztalatok, tanácsok
GAZDIT KERESŐ CICÁK - Veszprém és környéke - © 2008 - 2024 - barsonytalp.hupont.hu

A HuPont.hu honlap ingyen regisztrálható, és sosem kell érte fizetni: Honlap Ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »